دزفول پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز دزفول
اینجا دزفول است؛ پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز ملی دزفول
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بلد الصواریخ یا شهر موشک‎ها عنوانی بود که عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی به شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند این شهر که مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت در سال ۱۳۶۵ از طرف جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران به عنوان شهر نمونه معرفی گردید و لوح زرین آن توسط دولت در یکی از میادین آن نصب شد.
مردم دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس با همه ی توان در برابر دشمنان قهرمانانه ایستادند و با وجودی که بیشترین موشک بر پیکره این شهر وارد شد اما در حین جنگ مردم، بخش های تخریب شده شهر را همزمان بازسازی نمودند .
با این همه بخش های گسترده ای از بافت تاریخی دزفول آسیب دید وبیش از 2600 شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم شد . به دلیل مقاومت های بی نظیر مردم دزفول لوح زرینی به عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری به دزفول اهدا شد و این شهر را پایتخت مقاومت ایران عزیز نامیدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران به نام روز دزفول ثبت گردید .
دزفول که در طول جنگ تحمیلی ۱۷2 بار توسط انواع موشک‎های ۳ متری و 9 متری اسکاد B ساخت شوروی ۲۵۰۰ بار توسط توپ و ۳۰۰ بار مورد حملات هواپیماهای دشمن قرار گرفت و در این حملات بیش از 19000 واحد مسکونی تخریب گردید ولی هم چنان استوار به مقاومت خود ادامه داد و اراده رژیم عراق را در خالی کردن شهر توسط مردم و در هم کوبیدن آن را بر دل صدام گذارد و چنان مقاوم به عنوان تکیه گاه رزمندگان اسلام و نمونه‎ای از مقاومت برای کل جهان شناخته شد، تا پایان جنگ باقی ماند.

مدیر وبلاگ :محمد آذرکیش
مطالب اخیر

در همایش شعر عاشورایی الف دزفول گفته شد تا زمانی که بوی شهید می‌آید شعر جنگ ادامه دارد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، در این همایش که با حضور مداحان، شاعران و خانواده شهدا برگزار شد حسین گلستان‌باغ از جانبازان هشت سال دفاع مقدس و عضو شورای اسلامی شهر دزفول لوح زرین دزفول را خواند و ۱۰ شاعر از جمله عبدالرحیم سعیدی‌راد، سیدحبیب حبیب‌پور، اسماعیل امینی‌زاده، غلامرضا کاج،‌ راضیه رجایی،‌ ابراهیم ثنایی، ابراهیم نصراللهی، فاطمه نانی‌زاد و رضا رکنی به شعرخوانی در خصوص عاشورا، صحرای منا و جنگ تحمیلی پرداختند.

همچنین امام جمعه دزفول با بیان این که طبق آمارگیری انجام‌شده مداحان رتبه اول تاثیر بر فرهنگ اصیل اسلامی را دارند که این نعمت الهی باید حفظ شود در این همایش گفت: مداحان که بیشترین اثرگذاری را در فرهنگ اصیل اسلامی دارند باید با معرفت عاشورایی به بیان حقایق عاشورا بپردازند و حد و مرزها را بشناسند و بدانند دشمن اهل بیت اکنون کجا را رصد می‌کند.

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی ضمن تبریک روز مباهله به عنوان شناسنامه ولایت به تفسیر آیه مباهله پرداخت و گفت: امروز روز حساسی است و در حال عبور از پیچ تاریخی هستیم و دشمن تمام‌قد به میدان آمده و تمام امکانات را برای نفوذ به کشور به کار گرفته است.

همچنین مسوول دفتر ادبیات و هنر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران گفت: تاکنون ۱۲ همایش با موضوع دفاع مقدس در کشور برگزار شده که در این همایش‌ها به جانبازان شیمیایی، شهدای تفحص، مفقودین، آزادگان، شلمچه و جزیره مجنون و بزرگداشت مادران و پدران شهدا پرداخته شده است.

سعید حدادیان با بیان این که سیزدهمین همایش با محوریت دزفول برگزار شده چراکه دزفول شهر نمونه مقاومت و پر از حماسه و عشق به خدا است افزود: مردم دزفول با آبادانی شهر خود پس از هر بار موشک‌باران افتخار آفریدند.

وی گفت: مردم مقاوم دزفول سه مقوله جهاد، شهادت و صبر را سرلوحه خود در هشت سال دفاع مقدس قرار دادند و به تنهایی لشکرکشی می‌کردند. ضمن این که آیت‌الله قاضی دزفولی به عنوان امام جمعه دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس هیچ گاه شهر را ترک نکرد و دفاع از شهر را وظیفه خود می‌دانست.

عبدالرحیم سعیدی‌راد، شاعر، نیز جنگ تحمیلی را یک جنگ مقدس خواند و اظهار کرد: برخی‌ها معتقدند که شعر جنگ با پایان جنگ باید تمام می‌شد ولی به اعتقاد من تا زمانی که بوی جنگ و شهدا در جامعه عطراگین است شعر جنگ باید ادامه یابد.

وی گفت: کار شاعر بیان تاریخ و پیاده کردن ارزش‌های فرهنگی نیست بلکه شاعران به اخلاق پایبند هستند و ارزش‌های فرهنگی را بیان می‌کنند و با الهام گرفتن از تاریخ پیام عاشورا را ابلاغ می‌کنند.

همچنین مسؤل دفتر ادبیات و هنر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در این همایش گفت: اساسا هیچ ذاکری بدون اتصال واقعی به ساحت مقدس روحانیت به هیچ رتبه‌ای نمی‌رسد.

فاطمه نانی‌زاد افزود: دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی مقوله‌ای است که در تار و پود انقلاب ما منظور شده و دستاوردهای آن در سال‌های گذشته و آینده انقلاب را در مسیر کنونی هدایت می‌کند.

وی با اشاره به این که اتفاقات خوبی در عرصه ادبیات دفاع مقدس رقم خورده است گفت: به گفته مقام معظم رهبری اگر در خصوص دفاع مقدس تا ۵۰ سال دیگر شعر گفته شود باز هم کم است، لذا در این خصوص با وجود کارهای زیادی که انجام شده هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

همایش شعر عاشورایی الف دزفول از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری دزفول و با مشارکت بسیج مداحان، کانون شاعران و هیات رزمندگان دزفول برگزار شد.

poemنوع مطلب : شعر دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، شعر جنگ، دزفول شهر پایداری، شهر مقاومت دزفول، الف دزفول،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 مهر 1394

الف دزفول :سرزمینی که بارها جهت خوشایند مهمانان صدام موشک 12 متری را حواله این شهر سبز سوخته می کردند تا شاید مردم سنگر شهر را ترک کنند اما...همیشه شهر در رفت وآمد بود ..و آن زمان همه بسیجی و رزمنده ..خانه ها مرد نداشت تنها زنان چرخ خانه را می گرداندند .

آتش و دود و صدا وسیله ارتباط ما با آسمان بود و نگاه خدا گریان از ثانیه هایمان !!!الف دزفول :امام خمینی در مورد دزفول این چنین گفت :

الف دزفول : قرارگرفتن دزفول در نقطه ی سوق الجیشی و استراتژیک که به عنوان گلوگاه خوزستان و کلید فتح خوزستان و ایران است. چرا که با گرفتن دزفول رابطه خوزستان با تهران و صدور نفت و گاز و دیگر فرآورده های صنعتی و نفتی و کشاورزی قطع و در نتیجه ایران سقوط خواهد کرد. نظامیان عراق بارها اعلام کرده بودند که ما باید کاری بکنیم تا مردم «دزفول» شهر را تخلیه کنند تا ما به اهدافمان برسیم. ولی هیچ گاه موفق نشدند.وجود پادگان آرزومندان شهادت پادگان کرخه و پاسداری از پاسگاه های نوار مرزی و دستگیری وابسته به رژیم بعث عراق.

- وجود لشکر7 ولی عصر (عج) و تیپ3 از جوانان خوزستانی به ویژه جوانان خونگرم خط شکن دزفول که در کل عملیات ها خط شکن بودند و نقش محوریت و فرمان دهی رزمندگان در جنگ را داشتند و حمایت بی دریغ مردم از رزمندگان و مهمان نوازی آنها از جوانان ایران زمین با

پذیرایی نهار و چای صلواتی و در اختیار گذاشتن تلفن خانه ها و مغازه ها و حمام عمومی ها همه بغض و کینه دزفول را در خود جمع کرده بودند.
  دزفول کلید فتح ایران شد و 8 سال مردانه مقاومت کرد ولی تن به ذلت نداد.  به دلیل چنین نقش با اهمیت و ایستادگی مثال زدنی مردم این دیار روز چهارم خرداد با نام دزفول نام گذاری شده است.

nccccc
نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، الف دزفول، دزفول شهر مقاومت، چهارم خرداد، دزفول پایتخت مقاومت ایران،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 7 مهر 1394
 فرمانده تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول گفت: شهرستان دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس از نظر نظامی و معنوی از یک جایگاه کاملا استراتژیک برخوردار بود.

گودرز احمدوند در گفتگو با خبرنگار مهر به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس چه از نظر معنوی و چه از نظر نظامی یک نقش خاص و استراتژیک را ایفا می کرد.

وی در ابعاد معنوی به اقدامات مرحوم آیت الله قاضی دزفولی نماینده امام خمینی(ره) اشاره کرد و افزود: این شخصیت علاوه بر اینکه مایه دلگرمی رزمندگان بود، بلکه در تمام مراحل اعزام رزمندگان به جبهه، بازسازی نقاط تخریب شده شهرستان نقش بسزایی داشت و با راهنمایی های خود باعث پیشبرد اهداف جنگ بود.

فرمانده تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول با بیان اینکه حضور مردم دزفول از همان آغاز جنگ در نقش پشتیبانی از رزمندگان و حضور در نیروهای مسلح تاثیر زیادی در جنگ داشت، عنوان کرد: وجود تیپ ۲ لشگر ۹۲ زرهی اهواز، پایگاه چهارم شکاری، آمادگاه های مهماتی ارتش جمهوری اسلامی در سطح شهرستان و به ویژه لشگر ۷ ولیعصر که خود به تنهایی با برخورداری از یک لشگر قوی مناطق عملیاتی را تجزیه می کرد از جمله دلایل موفقیت دزفول در زمان جنگ بود.

احمدوند همچنین نزدیکی دزفول به مناطق عملیاتی را عامل تزریق نیروهای رزمنده باانگیزه به میدان های نبرد برشمرد و گفت: مطابق با آمارها شهرستان دزفول در زمان جنگ تنها بر اثر اصابت موشک، خمپاره، توپخانه و بمب حدود ۹۰۰ شهید را تقدیم اسلام و انقلاب کرد.

فرمانده تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول به آمادگی کامل نیروهای مسلح کشور تحت امر فرماندهی کل قوا اشاره کرد و افزود: به دنبال این موضوع، یگان های عملیاتی و نظامی شمال خوزستان و به ویژه شهرستان دزفول نیز در آمادگی کامل برای دفاع از میهن اسلامی به سر می برند.

dez
نوع مطلب : روزشمار جنگ در دزفول، انتشارات دفاع مقدس دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، دفاع مقدس، مقاومت، دزفول سهر مقاومت، چهارم خرداد،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 3 مهر 1394
مسجد تاریخی شاه رکن الدین در کنار بقعه شاه رکن الدین در مرکز شهر دزفول قرار دارد.مسجد شاهرکن الدین در شمال شرقی آرامگاه ، در زمان صفویه توسط سید عبدالله فرزند سید معصوم ساخته شده است. شبستان (نمازخانه) با ستونهایی ستبر و آجرین و پوششی از طاق و تویزه در جبهه جنوبی حیاط ساخته شده است. در نماهای داخلی و سردر اصلی مسجد نمونه هایی کم نظیر از تزئینات آجری با آجرهای معقلی در رنگهای سفید ، سیاه ، لاجوردی و سرمه ای بکار رفته که هر نگاهی را به سمت خود معطوف می دارد. در حیاط مسجد دریزه ای(کانال عمودی حفر شده در بستر سنگی زمین) به چشم می خورد . این دریچه جهت تهویه و تامین روشنایی شوادونی(زیرزمین دست کند در زمین) است که پلکان ورودی آن در مسجد است و در زیر کل مجموعه گسترده شده است . این محل به شوادون اتاق یا مضیف سید عبدالباقر معروف بوده و مکانی مهم برای تجمعات و هم اندیشی های تاریخی و مذهبی در دوره های مختلف به شمار می رفته است. از این شوادون کانالهایی افقی به نام تال جهت دسترسی به سایر محله ها و حتی بیرون شهر حفر شده است.این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در شهر دزفول مساجد تاریخی بسیاری از قرون گذشته به یادگار مانده است و این شهر به شهر مساجد تاریخی می تواند معرفی شود.
متن : زهرا گیتی فروز
عکس :محمد آذرکیش

mosque
نوع مطلب : گردشگری دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، مسجد، مسجد تاریخی شاه رکن الدین، شاه رکن الدین، روز دزفول،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 2 مهر 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic