تبلیغات
دزفول پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز دزفول - مطالب مرداد 1394
دزفول پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز دزفول
اینجا دزفول است؛ پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز ملی دزفول
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بلد الصواریخ یا شهر موشک‎ها عنوانی بود که عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی به شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند این شهر که مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت در سال ۱۳۶۵ از طرف جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران به عنوان شهر نمونه معرفی گردید و لوح زرین آن توسط دولت در یکی از میادین آن نصب شد.
مردم دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس با همه ی توان در برابر دشمنان قهرمانانه ایستادند و با وجودی که بیشترین موشک بر پیکره این شهر وارد شد اما در حین جنگ مردم، بخش های تخریب شده شهر را همزمان بازسازی نمودند .
با این همه بخش های گسترده ای از بافت تاریخی دزفول آسیب دید وبیش از 2600 شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم شد . به دلیل مقاومت های بی نظیر مردم دزفول لوح زرینی به عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری به دزفول اهدا شد و این شهر را پایتخت مقاومت ایران عزیز نامیدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران به نام روز دزفول ثبت گردید .
دزفول که در طول جنگ تحمیلی ۱۷2 بار توسط انواع موشک‎های ۳ متری و 9 متری اسکاد B ساخت شوروی ۲۵۰۰ بار توسط توپ و ۳۰۰ بار مورد حملات هواپیماهای دشمن قرار گرفت و در این حملات بیش از 19000 واحد مسکونی تخریب گردید ولی هم چنان استوار به مقاومت خود ادامه داد و اراده رژیم عراق را در خالی کردن شهر توسط مردم و در هم کوبیدن آن را بر دل صدام گذارد و چنان مقاوم به عنوان تکیه گاه رزمندگان اسلام و نمونه‎ای از مقاومت برای کل جهان شناخته شد، تا پایان جنگ باقی ماند.

مدیر وبلاگ :محمد آذرکیش
مطالب اخیر

مصاحبه ی محمد آذرکیش با خبرگزاری ایسنا در خصوص معرفی منطقه ی چال کندی دزفول :

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی دزفول گفت: «چال ‌کندی» یکی از مناطق طبیعی دیدنی زیبا و بکر شهرستان دزفول در ماه‌های گرم سال است.

محمد آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ بیان کرد: این منطقه در ۱۸ کیلومتری شمال شهر دزفول در محور جاده دزفول ـ شهیون و هفت کیلومتر بعد از پادگان قدس در مسیر رود دز واقع شده است.

وی اظهار کرد: منطقه «چال‌ کندی» دارای مسیری مال رو از سر جاده تا لب رودخانه است. برای رفتن به این منطقه بهتر است با گروه‌ها یا افراد محلی آشنا همراه شد. زمان پیاده‌روی بعد از آخرین حد ماشین رو حدود ۴۵ دقیقه است. برای رسیدن تا کنار رود باید از کمرکش دیواره‌ها و صخره‌ها عبور کرد و خود را به این محل زیبا رساند.

آذرکیش ادامه داد: بعد از ۱۰ دقیقه پیمودن مسیر حرکت، حالت کوهپیمایی به خود گرفته و آمادگی بدنی در حد متوسط را طلب می‌‌کند. ساختار زمین‌شناسی منطقه از سازند کنگلومرا (کَمَر) است که ویژگی رسوبات آبرفتی و کوهپایه‌ای زاگرسی حاصل از فرسایش ارتفاعات را دارد.

او توضیح داد: همچنین می‌توان به جای استفاده از ماشین مسیر رسیدن تا این منطقه را با قایق از پارک دولت در شهر دزفول طی کرد. این منطقه در همه ماه‌های سال دیدنی است اما به دلیل تفریحاتی چون شنا، قایق‌سوای و ماهی‌گیری یکی از تفریحگاه‌های ماه‌های گرم در دزفول به شمار می‌رود. بهترین زمان استفاده از طبیعت «چال ‌کندی» از ابتدای خرداد تا اواسط مهر است.

آذرکیش بیان کرد: «چال‌ کندی» از مناطق کمتر دست خورده رود زلال دز است. آرامش رودخانه، حاشیه طبیعی آن و زیستگاه‌هایی که به دور از تخریب بشر ساده و دست نخورده باقی مانده، نیزارها، علف‌زارها، بیشه‌زارها و آب عمیق و آرام منطقه، روح هر بازدید کننده‌ای را جلا می‌دهد .در مسیر رودخانه دز در «چال‌ کندی» گونه‌های گیاهی و جانوری به چشم می‌خورد که علاوه بر جنبه‌های گردشگری، از نظر محیط زیست نیز بسیار با اهمیت است.

این دوستدار میراث فرهنگی دزفول اضافه کرد: همچنین جنس خاص زمین و دیواره‌های منطقه، امکان سنگ ‌نوردی را برای گروه‌های کوهنوردی و علاقه‌مندان فراهم می‌کند.

چالکندی

نوع مطلب : گردشگری دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، چالکندی، گردشگری دزفول، طبیعت گردی، اکوتوریسم،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 مرداد 1394
به ابتکار انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول دز پارس ، کمپین خواستار صلح جهانی در دزفول فعالیت خود را آغاز کرد . این کمپین با هدف ، معرفی دزفول به عنوان سرزمینی صلح طلب ، آمادگی این شهر را برای تاسیس موزه صلح اعلام کرد .

به گزارش خوزنا ، این برنامه روز جمعه سی مرداد 94 در خانه تاریخی تیزنو با حضور بیش از هفتاد نفر از فعالان فرهنگی ، برگزار گردید و در اجرای آن ، دفتر نمایندگی یونسکو در دزفول و « انجمن دوستی ایران با سایر ملل » با انجمن دز پارس همکاری داشتند .
شهرستان دزفول به عنوان پایتخت مقاومت ایران در سال های دفاع مقدس ، آسیب های فراوانی را تحمل کرده است . تاسیس موزه صلح ، انگیزه ای است تا صدای انسان دوستی و صلح خواهی مردم صبور دزفول به گوش مردم جهان برسد .
در اولین گردهمایی این کمپین ، ابتدا مسعود شامدیل مسئول دفتر یونسکو و رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول ، بخشی از فعالیت های دفتر یونسکو را در این شهرستان معرفی کرد . وی ثبت اطلاعاتی مربوط به پل ساسانی ، هنرهای قدیمی ، بناهای تاریخی و صنایع دستی دزفول را جهت معرفی به سازمان یونسکو بخشی از وظایف این سازمان برشمرد . مدیر دفتر یونسکو اظهار امیدواری کرد که با معرفی ویژگی های تاریخی این شهر ، شرایط ثبت جهانی دزفول فراهم گردد . شامدیل تلاش در جهت بهبود بافت قدیم دزفول و حفظ شاخصه های فرهنگی این شهر را بخشی از فعالیت های سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری ذکر کرد .
محمد آذرکیش ، مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول ، ضمن خوش آمدگویی و تقدیر از حضور شرکت کنندگان در کمپین صلح ، ابتدا تاریخچه ای از موزه های صلح در جهان ذکر کرد در ادامه یکی از اهداف انجمن را ترویج فرهنگ صلح و معرفی مردم ایران به عنوان مردمانی صلح طلب برشمرد . وی به نقش تاریخی دزفول در دفاع مقدس اشاره نمود و یادآوری کرد که تاسیس موزه صلح در دزفول یکی از مطالبات مردم این شهر است که ایجاد این موزه به عنوان نمادی از صلح می تواند در معرفی فرهنگ صلح جویانه مردم این شهر مؤثر باشد .

آذرکیش در بخش دیگری از سخنان خود ، فعالیت های انجمن دز پارس را در جهت معرفی شاخصه های فرهنگی و تاریخی و گردشگری دزفول برای حاضرین تشریح نمود .
فرهاد قلی نژاد ، رئیس اداره محیط زیست شهرستان دزفول سخنران بعدی این برنامه بود که ارتباط صلح با مسائل زیست محیطی را تشریح کرد . وی افزود حفظ محیط زیست زمینه ساز حفظ صلح است . هر گاه مسائل زیست محیطی را اهدافی مشترک برای همه مردم بدانیم و برای حل آنها همراه و همدل شویم ، زمینه صلح بین مناطق مختلف نیز فراهم می شود . قلی نژاد حفاظت از آب و خاک و رعایت حریم های طبیعی را نشان از قانونمندی و احترام به طبیعت ذکر کرد وی صلح را موضوعی مرتبط به محیط زیست معرفی نمود و افزود در شرایطی که اختلاف بر سر انتقال آب رودخانه ها ، زمینه اختلافات منطقه ای را فراهم کرده و در شرایطی که محیط زیست در معرض نابودی است ، کمپین های صلح می توانند پیام آور صلح و دوستی باشند و رفتارهای انسان دوستانه را ترویج دهند .
عظیم سرافراز ، از اعضای شورای اسلامی شهر دزفول ، در سخنانی ، تلاش سازمان های مردم نهاد را در جهت ترویج فرهنگ صلح و ارتباط های مردمی ، تلاشی ارزشمند برشمرد . سرافراز ناشناس ماندن دزفول را در بسیاری از نقاط ایران ، ناشی از کم کاری در زمینه معرفی دزفول دانست . وی خاطرنشان کرد که بسیاری از اهداف فرهنگی را در محیط های دانش آموزی می توان اجرا کرد و مدارس را برای معرفی فرهنگ های بومی ، در بین نوجوانان ، ظرفیتی شایسته ذکر کرد که می توان از آن به خوبی بهره گرفت . در پایان همکاری بیشتر نهادهای دولتی را با سازمان های مردم نهاد ، مورد تاکید قرار داد . در بخشی از این برنامه ، اساسنامه ای از طرف فعالان فرهنگی دزفول خوانده شد که در آن ضمن اشاره به موقعیت تاریخی و فرهنگی دزفول ، اهداف صلح طلبانه مردم و تقاضای تاسیس موزه صلح مورد توجه قرار گرفته بود .در پایان این برنامه ، از طرف انجمن دز پارس ، ضمن قدردانی از استقبال گرم مردم فرهنگ دوست دزفول ، از علیرضا قادرپناه ، فعال فرهنگی که در برگزاری این برنامه همکاری فراوانی داشته است ، تقدیر به عمل آمد .
گفتنی است انجمن دز پارس چند سالی است فعالیت خود را با هدف معرفی تاریخ و فرهنگ دزفول در سطح ملی ، آغاز کرده است . جلسات هفتگی این انجمن سه شنبه ها ساعت 19 در خانه تاریخی تیز نو برگزار می شود و علاقه مندان می توانند برای عضویت یا شرکت در جلسات ، در این مکان حضور یابند .

صلح
نوع مطلب : تاریخ دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، کمپین، صلح، کمپین صلح، موزه صلح،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 مرداد 1394
جاده میانه در شمال شهر دزفول و در جاده بین سردشت و شهیون قرار دارد یکی از مناطق زیبای شهرستان دزفول جهت طبیعت گردی می باشد. در طول این جاده جاذبه هایی از جمله دریاچه میانه در پشت بند خاکی پالنگان شهرستان دزفول قرار دارد. این جاده در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر دزفول و بعد از روستای بیشه بزان شهیون قرار دارد. گذر نهرهای فصلی از این جاده، تپه های زیبا و مناظری ویژه، از این جاده مجموعه ی طبیعت گردی مناسبی را در شمال شهرستان دزفول ساخته است. بهترین زمان سفر به این منطقه و بهره از مناظر آن از اواخر پاییز تا اواخر فروردین ماه می باشد. از روستاهای این جاده می توان به وحدت و باغچه بان اشاره نمود. در صورت برنامه ریزی صحیح گردشگری، می توان با افزایش پوشش گیاهان و درختان سایه انداز و تعریف مسیرهای طبیعت گردی مناسب، از فرصت های اکوتوریسم این بخش از شهرستان دزفول به خوبی استفاده نمود.
عکس و متن : محمد آذرکیش

میانه
نوع مطلب : گردشگری دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، جاده میانه، دزفول توریسم، دیدنی های دزفول، جاده میانه دزفول،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 18 مرداد 1394
مقاﻭﻣﺖ ﺷﻬﺮﺩﺯﻓﻮﻝ ﻣﯿﺮﺍﺛﯽ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻗﺮﻥ‌ﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺩﯾﺎﺭ ﺭﯾﺸﻪ ﺩﺍﺭﺩ، ﭼﺮﺍﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ اهمیت ﺍﯾﻦﻣﻨﻄﻘﻪ، ﺍﺯ زمان ساﺳﺎﻧﯿﺎﻥ ﺗﺎﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺩﻭﺭﻩ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺷﺎﻫﺪ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﮐﺸﻮﺭهای ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ بوده ﻭ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺳﺮﺑﻠﻨﺪ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻧﻤﻮﺩ ﺁﻥﺭﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ‌ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﻭ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ ﻣﯽ‌ﺗﻮﺍﻥ ﻋﻨﻮﺍﻥ کرد.
ﺭﻭﺯ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺧﺮﺩﺍﺩﻣﺎﻩ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ۱۳۹۰ ﺩﺭ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺭﻭﺯ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﻠﯽ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻧﺎﻡﮔﺬﺍﺭﯼ ﺷﺪ. ﺩﻻﯾﻞﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﺎﻡ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﭼﻨﯿﻦ ﺭﻭﺯﯼ ﺑﻪ ﺍﺳﻢ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﺫﮐﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻣﺜﺎﻝ ﺯﺩﻧﯽﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﺣﻀﻮﺭ ﺁﮔﺎﻫﺎﻧﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ، ﻧﻘﺶ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﺩﺭ ﺍﺯ ﮐﺎﺭ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻦ ﻭ ﺗﻮﻗﻒ ماشین ﺟﻨﮕﯽﻋﺮﺍﻕ، ﻧﻘﺶ ﺍﺭﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﻏﯿﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻧﮑﺎﺭ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ دزﻓﻮﻝ ﺩﺭ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺟﻨﮓ، ﻣﻬﻤﺎﻥ نوازی ﺍﺯ ﺭﺯﻣﻨﺪﮔﺎﻥ ﻭ ﺍﺭﺍﯾﻪ ﺧﺪﻣﺎﺕ ﺻﻠﻮﺍﺗﯽ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻣﺤﺒﺖ، ﺗﺮﮎ ﻧﮑﺮﺩﻥ ﺷﻬﺮ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺑﻤﺒﺎﺭﺍﻥ‌ﻫﺎ، ﭘﺸﺘﯿﺒﺎﻧﯽﻫﻤﻪ ﺟﺎﻧﺒﻪ ﺍﺯ ﺟﺒﻬﻪ‌ﻫﺎﯼ ﻧﺒﺮﺩ، ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﯼ ﺷﻬﺮ ﺩﺭ ﺣﯿﻦ ﺟﻨﮓ، ﺍﻋﺰﺍﻡ ﯾﮏ لشکر کامل ﺭﺯﻣﻨﺪﻩ ﺩﺍﻭﻃﻠﺐ ﻭ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺩﻻﯾﻞ ﺩﯾﮕﺮ ﺳﺒﺐ ﺷﺪ، ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺧﺮﺩﺍﺩ ۶۶ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥﺷﻬﺮ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻭ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻭ ﻟﻮﺡ ﺯﺭﯾﻦ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﻋﻄﺎ شود.
ﺍﻣﺎ ﭼﻨﯿﻦﺭﻭﺣﯿﻪ ﻣﻘﺎﻭﻡ ﻭ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭﯼ ﺩﺭ ﺑﺴﺘﺮ ﻏﻨﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻭ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺑﺎ ﻫﻮﯾﺖ ﺷﮑﻞ گرفته ﺍﺳﺖ. ﺭﻭﺩ ﺯﻻﻝ و سخاوتمند دز، ﭘﻞ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ شکوه تاریخیﺳﺎﺳﺎﻧﯽ ﻭ ﻏﻠﺒﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺮ ﺣﻤﻠﻪ ﺭﻭﻣﯿﺎﻥ، ﺑﺎﻓﺖ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﻭ ﻓﺸﺮده ﺍﯾﻦ ﺷﻬﺮ ﮐﻪ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺩﮊﯼ تسخیرناپذیر و امن بوده، ﻭﺟﻮﺩ ﻋﺎﻟﻤﺎﻥ ﻭﺍﺭﺳﺘﻪ‌ﺍﯼﭼﻮﻥ ﺷﯿﺦ ﻣﺮﺗﻀﯽ ﺍﻧﺼﺎﺭﯼ، ﻭﺟﻮﺩ ﺯﻣﯿﻦ‌ﻫﺎﯼ کشاورزی ﻭ ﺳﺨﺖ ﮐﻮﺷﯽ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﯾﻦ ﺩﯾﺎﺭ، ﺍﺭﺍﺩﺕ ﻣﺜﺎﻝ ﺯﺩﻧﯽ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﺪﺍﻥ ﺍﻫﻞ بیت ﻭ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﺳﺘﺎﻧﻪ متبرکه ﺳﺒﺰﻗﺒﺎ ﻭ ﺑﻘﻌﻪ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺬﻫﺒﯽ، ﻭﺟﻮﺩ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﭼﻮﻥ ﻣﺴﺠﺪ ﺟﺎﻣﻊ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﮐﻪﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﭘﺮ ﻓﺮﺍﺯ ﻭ ﻧﺸﯿﺐ ﺍﯾﻦ ﺷﻬﺮ ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻤﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ‌ﺍﻧﺪ، ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﯾﻌﻘﻮﺏ لیثﺻﻔﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﺩ ﺍﺣﯿﺎﯼ ﻫﻮﯾﺖ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﻭﯾﮋﮔﯽ‌ﻫﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺳﺒﺐ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺗﺎ ﻣﺮﺩﻣﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ همواره در طول تاریخ ﺭﻭﺣﯿﻪ ‌ﻣﻘﺎﻭﻡ ﻭ ﻫﻤﺖ ﺑﻠﻨﺪﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺍﺯهمین ﺭﻭﯼ ﺣﻔﻆ ﻫﻮﯾﺖ ﺷﻬﺮﯼ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪ ﮐﺸﻮﺭﻫﻤﯿﺸﻪ ﺳﺮﺍﻓﺮﺍﺯ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺍﺯ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﯿﺎﺯ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﺭﯾﺰﯼ‌ﻫﺎﯼ ﻣﻠﯽ ﻭ ﻣﻨﻄﻘﻪای، ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻔﻆ ﭼﻨﯿﻦ مجموعه‌ای ﺗﻼﺵ ﻭﻧﮕﺎﻩ ﻭﯾﮋﻩ‌ﺍﯼ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﺭﯾﺰﺍﻥ ﺻﻮﺭﺕ ﭘﺬﯾﺮﺩ.
ﺭﻭﺯ ﺩﺯﻓﻮﻝ ﻫﺮ ﺳﺎﻝﺑﻬﺎﻧﻪ‌ﺍﯼ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺎﺳﺪﺍﺷﺖ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻫﻤﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺍﻋﺘﻼﯼ میهن ﻋﺰﯾﺰ ﻣﺎ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻧﺪ ﻭ ‌علاوه ﺑﺮ ﺁﻥ ﻣﯽ‌ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺗﻠﻨﮕﺮﯼ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻔﻆ ﺁﺛﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﺯﻣﯿﻨﻪ‌ﺳﺎﺯ شکل‌ﮔﯿﺮﯼ ﭼﻨﺎﻥ ﻣﺮﺩﻣﺎﻥ ﻣﻘﺎﻭﻣﯽ ﺷﺪﻩ‌ﺍﻧﺪ.
گردآوری: محمدآذرکیش

پایداری
نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، چهارم خرداد، دزفول شهر مقاومت و پایداری، روز ملی مقاومت، دزفول پایتخت مقاومت ایران،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 18 مرداد 1394
 خبرگزاری تسنیم: رئیس ستاد گرامیداشت روز ملی چهارم خرداد گفت: اگر مقاومت مردم دزفول نبود خوزستان سقوط می‌کرد، و افتخارات و حماسه این شهر سبب حفظ اعتقادات مرزی و معنوی کشور در دوران معاصر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دزفول، رژیم بعث تا دندان مسلح در جریان دفاع مقدس هنگامی که عزت و مقاومت مردم ایران اسلامی را می‌بیند قتل و کشتار را محور حملات خود به مناطق شهری قرار می‌دهد.

رژیم بعث در تاریخ چهارم آذر 1364، موج حملات خود به دزفول به عنوان سنگربان مقاومت کشور را افزایش می‌دهد.

در دوران دفاع مقدس 176سهم دزفول از حملات گرگ‌های وحشی بعث موشک، دو هزار و 500 گلوله توپ، 331 راکت هواپیما به بوده که با هدف نابودی مناطق مختلف شهری اصابت کرده است که بیش از 19 هزار واحد مسکونی و تجاری این شهر پس از این حملات در دوران دفاع مقدس تخریب شده است.

دزفول در مقاومت جانانه‌اش از مرزهای اعتقادی و سرزمینی خود دو هزار و 610 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که از این تعداد 250 شهید از سه روز تا 10 سال سن داشته‌اند.

اجرای شایسته بزرگداشت چهارم خرداد ضروری است

آیت الله سید علی شفیعی در نشست پیشکسوتان دزفول با اشاره به استعداد‌ها و قابلیت‌های مردم عنوان کرد: شهر دزفول با وجود استعداد‌ها و ظرفیت‌ها، مظلوم واقع شده و به جایگاه واقعی خود در عرصه کشور ایران اسلامی و جهان اسلام دست نیافته است.

وی گفت: دزفول در زمینه‌های مختلف چون علوم حوزوی، روحانیت، طب، سیاست و نظام بزرگانی داشته که باید آنان را به جهان معرفی کرد.

دین کشور به دزفول ادا نشده است

علی ربیعی در حاشیه افتتاح مجموعه ورزشی شهدای کارگر دزفول، عنوان کرد: دزفول جلوه مقاومت و ایثار را در دوران دفاع مقدس و در تاریخ انقلاب ماندگار و تمرین ایثار و عزت را در دوران معاصر جاودان ساختند.

وی افزود: علی رغم مجاهدت‌های گسترده مردم این شهر در تاریخ انقلاب، کشور دین خود را به دزفول  ادا نکرده و شایسته بوده محرومیت‌های این شهر به صورت مناسب شناسایی و زمینه‌های رفع آنان فراهم شود.

وی همچنین چهارم خرداد را فرصتی برای نهادینه کردن فرهنگ مقاومت و ایثار در جامعه است

حجت الاسلام سید محمد علی قاضی دزفولی نیز معتقد است: در شرایطی که دشمن با تهاجم فرهنگی علیه نظام اسلامی وارد صحنه شده باید از ظرفیت‌های دوران دفاع مقدس برای خنثی کردن توطئه‌های دشمنان اسلام و نظام اسلامی بهره گرفت.

امام جمعه دزفول بیان کرد: انعکاس ویژه برنامه‌های بزرگداشت چهارم خرداد، روز دزفول در سطح ملی و از رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما فرصتی برای نهادینه کردن فرهنگ مقاومت در جامعه بوده و اسافاده از تمام توان و ظرفیت رسانه‌ای کشور یک نیاز مهم در کشور است.

حبیب اله آصفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در دزفول، اظهار داشت: چهارم خرداد روز مقاومت و سند افتخار مردم دزفول در دوران معاصر به عنوان تجلی فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.

فرماندار ویژه دزفول گفت: برنامه‌های بزرگداشت چهارم خرداد باید با رویکرد فرهنگی و عمرانی مورد توجه قرار گیرد و توسعه و پیشرفت شهرستان با توجه به افتخارات و گذشته دزفول برنامه ریزی و عملیاتی شود.

اگر مقاومت دزفول نبود خوزستان سقوط می‌کرد

رئیس ستاد روز چهارم خرداد در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در دزفول، اظهار داشت: ‌اگر مقاومت مردم دزفول نبود خوزستان سقوط می‌کرد، و افتخارات و حماسه این شهر سبب حفظ اعتقادات مرزی و معنوی کشور در دوران معاصر شده است.

عبدالحمید رئوفی‌نژاد گفت: مقاومت دزفول فتح المبین را ایجاد و مقدمه آزاد سازی خرمشهر را فراهم کرد و با هدف اعتلای بستر فرهنگی و تجلیل از نقش موثر و مهم مردم دزفول در عرصه‌های مهم اسلامی و انقلابی چندین برنامه فرهنگی با حضور مسئولین لشکری و کشوری در شهرستان به اجرا می‌رسد.

د یعنی دزفول
نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، پایداری، چهار خرداد، روز دزفول، روز ملی مقاومت، ایران، خوزستان،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 2 مرداد 1394
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اهواز، همایش گرامیداشت چهار خرداد، روز مقاومت و پایداری مردم دزفول شامگاه دوشنبه با حضور محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و آیت الله سید علی شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی و تفریحی فجر در اهواز برگزار شد.

براساس این گزارش همایش گرامیداشت چهار خرداد، روز مقاومت و پایداری مردم دزفول ابتدا با قرائت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

در ادامه مراسم، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به این که در جنگ ها، جنگ شهرها از محورهای مهم تجاوز دشمن بود، اظهار داشت: مردم دزفول با فداکاری و ایستادگی ایران را سربلند و دشمن را شکست دادند.

وی با تأکید بر این که امروز شاهد حمله گسترده ای در جهان اسلام هستیم، اظهار داشت: کشورهای متجاوز قصد دارند که درگیری های منطقه را به مرز ایران بکشند بلکه بتوانند باری دیگر امنیت ایران را سلب و جلو پیشرفت ایران را بگیرند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که جنگ در کشورهای عراق، سوریه و یمن خطری برای جهان و بشریت است، تصریح کرد: مقاومت و پایداری همانند مقاومت دزفول خوابی که دشمنان برای اسلام و این کشورها دیده اند را به گور خواهد برد.

رضایی با بیان این که مقاومت در حقیقت مکتب است، اظهار داشت: این مکتب از عاشورا برخواسته شده و اگر قیام امام حسین(ع) نبود اکنون چیزی از اسلام وجود نداشت.

براساس این گزارش آیت الله سید علی شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، با تأکید بر این که دوست داشتن وطن به معنای تعصب نابجا نیست، اظهار داشت: دوست داشتن وطن در راه دفاع از اسلام و ارزش های دینی پسندیده است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در روایات ذکر شده شهری که انسان در آن بتواند آزادانه عبادت و بندگی خداوند را بجاد آورد بهترین شهرها است.

 وی با تأکید بر این که رژیم عراق برای دزفول به فرماندهان خود دستور تهاجم وحشیانه داده بود، تصریح کرد: مردم دزفول با روحیه بلند و مقامت و پایداری توانستند بر دشمنان چیره شوند و به نقشه های آنها پاسخ قاطعانه دهند.

آیت الله شفیعی با اشاره به این که بیانات رهبری در خصوص دزفول و مقاومت مردم آن و آیت الله قاضی دزفولی بیانگر اهمیت این روز است، گفت: باید نسبت به این مسأله آگاهی داشته باشیم.

لازم به ذکر است که با مداحی حاج صادق آهنگران، خاطره گویی غلامحسین سخاوت و شعرخوانی حماسی غلامرضا تاج فضای همایش گرامیداشت چهار خرداد، روز مقاومت و پایداری مردم دزفول حال و هوایی هشت دوران دفاع مقدس را به خود گرفت.
گفتنی است، در پایان همایش گرامیداشت چهار خرداد، روز مقاومت و پایداری مردم دزفول گروه نمایشی با اجرای بخشی از فداکاری ها و ایثارگری ها شهدا و خانواده های آنها توانستند قطره ای از دوران دفاع مقدس را به نمایش بگذارند.

دزز.
نوع مطلب : مراسم روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، روز دزفول، روز مقاومت و پایداری، چهار خرداد، روز ملی مقاومت،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 2 مرداد 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی