تبلیغات
دزفول پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز دزفول - مطالب تیر 1394
دزفول پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز دزفول
اینجا دزفول است؛ پایتخت مقاومت ایران - چهارم خرداد روز ملی دزفول
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بلد الصواریخ یا شهر موشک‎ها عنوانی بود که عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی به شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند این شهر که مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت در سال ۱۳۶۵ از طرف جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران به عنوان شهر نمونه معرفی گردید و لوح زرین آن توسط دولت در یکی از میادین آن نصب شد.
مردم دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس با همه ی توان در برابر دشمنان قهرمانانه ایستادند و با وجودی که بیشترین موشک بر پیکره این شهر وارد شد اما در حین جنگ مردم، بخش های تخریب شده شهر را همزمان بازسازی نمودند .
با این همه بخش های گسترده ای از بافت تاریخی دزفول آسیب دید وبیش از 2600 شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم شد . به دلیل مقاومت های بی نظیر مردم دزفول لوح زرینی به عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری به دزفول اهدا شد و این شهر را پایتخت مقاومت ایران عزیز نامیدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران به نام روز دزفول ثبت گردید .
دزفول که در طول جنگ تحمیلی ۱۷2 بار توسط انواع موشک‎های ۳ متری و 9 متری اسکاد B ساخت شوروی ۲۵۰۰ بار توسط توپ و ۳۰۰ بار مورد حملات هواپیماهای دشمن قرار گرفت و در این حملات بیش از 19000 واحد مسکونی تخریب گردید ولی هم چنان استوار به مقاومت خود ادامه داد و اراده رژیم عراق را در خالی کردن شهر توسط مردم و در هم کوبیدن آن را بر دل صدام گذارد و چنان مقاوم به عنوان تکیه گاه رزمندگان اسلام و نمونه‎ای از مقاومت برای کل جهان شناخته شد، تا پایان جنگ باقی ماند.

مدیر وبلاگ :محمد آذرکیش
مطالب اخیر

 

تقدیم کتاب به مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

عبدالرحیم سعیدی راد شب گذشته در مراسم شعرخوانی شاعران در حضور رهبر انقلاب دو کتاب را تقدیم ایشان کرد. به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در شب ولادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)، جمعی از اهالی فرهنگ، اساتید شعر و ادب فارسی، شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان، با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
پیش از آغاز مراسم شعرخوانی تعدادی از شاعران آثار و یا مجموعه هایی را به رهبر انقلاب تقدیم کردند. عبدالرحیم سعیدی راد از این دسته از شاعران بود که کتاب دو نویسنده دزفولی را به رهبر انقلاب هدیه داد.
سعیدی راد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس ضمن اشاره به این دو کتاب اظهار داشت: کتاب نخست با نام «دزفول در جنگ» که به تازگی به قلم احمد لطیف‌پور منتشر شده به معظم‌له تقدیم شد، این کتاب به قلم یک نویسنده دزفولی تحریر شده است.
این شاعر به کتاب دوم که آنهم مربوط به یک نویسنده ذزفولی است، توضیح داد: «یزله» نام این کتاب است که به قلم مجمدحسین درچین از دزفول تالیف شده است، بنده این کتاب را هم تقدیم ایشان کردم.که ایشان فرمودند:

«یزله» در عربی با نام «هوسه» مطرح می شود. فرمودند: این کار (کتاب یزله)کار بسیار ارزشمندی است.
گفتنی است، «یَزله» یا «هوسه» یکی از گونه‌های رایج موسیقی محلی جنوب ایران است. یزله به وسیله گروهی از خوانندگان غیر حرفه‌ای اجرا می‌شود در این موسیقی، نغمه بیش از همه حائز اهمیت است. این کتاب هم به دوران دفاع مقدس و نواهای آن دوران ارزشمند اختصاص دارد.

در پایان مراسم شب شعری که به مناسبت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع)برپا شد؛ ۲ کتاب از دزفول به رهبر معظم انقلاب تقدیم شد.

به گزارش شبکه خبری دز (دز ان ان)این کتاب ها به ترتیب حماسه ماندگار نوشته ی احمد لطیف پور که توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری دزفول به چاپ رسیده و نیز  کتاب یزله نوشته محمدحسین درچین که توسط ستاد راهبردی چهارم خرداد روز دزفول به چاپ رسیده هستند که توسط شاعر عبدالرحیم سعیدی راد به محضر ایشان تقدیم شد.

لازم به ذکر است کتاب یزله حاوی اشعار و گفته های رزمندگان دزفولی است که در هنگام آموزش و یا شروع حملات آنان  علیه دشمن در طول هشت سال دفاع مقدس به اجرا در آمده است .

همچنین کتاب حماسه ماندگار  روزشمار سال های دفاع مقدس است که وقایع آن دوران را به رشته تحریر در آورده است


 در پایان مراسم شب شعری که به مناسبت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) برپا شد ۲ کتاب از دزفول به رهبر معظم انقلاب اهدا گردید.

به گزارش پایگاه خبری دزفیل،کتاب های “یزله” به نویسندگی محمدحسین درچین که حاوی اشعار و شور رزمندگان دفاع مقدس و “حماسه ماندگار” به نویسندگی احمد لطیف پور که از وقایع دوران جنگ تحمیلی روایت می کند توسط شاعر توانمند دزفولی استاد عبدالرحیم سعیدی راد به رهبر معظم انقلاب تقدیم گردید.
یزلهه
نوع مطلب : انتشارات دفاع مقدس دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، کتاب یزله، انتشارات دفاع مقدس، عبدالحسین درچین، دزفول شهر مقاومت،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 16 تیر 1394
به گزارش شبکه خبری دز (دز ان ان به مناسبت چهارم خرداد روز دزفول سایت مقام معظم رهبری خاطره‌ای از حضور رهبر معظم انقلاب در روزهای موشک‌باران شهر دزفول را منتشر کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این خاطره را در خطبه‌های نماز جمعه نهم آبان‌ماه ۱۳۵۹ روایت کرده‌اند.
بعد از آنى که در شهر دزفول مردم بى‌پناه و بى‌دفاع مورد تجاوز سلاحهاى دورزن مزدوران عراقى قرار گرفتند که ما همان شب اتفاقاً در دزفول بودیم، من صبح وارد شهر شدم و در خیابانها حرکت مى‌کردم، شب را در پایگاه نیروى هوایى گذراندیم که خارج شهر است، روز گفتم بروم ببینم با این حادثه‌ى فاجعه‌آمیزى که در این شهر رخ داده است و شاید بیش از صد نفر زن و مرد و کودک بى‌گناه و بى‌دفاع نیمه‌ى شب کشته شدند، بروم ببینیم روحیه‌ى مردم چگونه است.
در این شهر نشانه‌اى از حیات ایمانى و عزم و تصمیم به چشم مى‌خورد. در مقابل عظمت و شجاعت این مردم – چه زنشان و چه مردشان و چه جوانشان و چه پیرشان – انسان مبهوت مى‌ماند. رژیم مزدور عراقى براى این‌که دزفول را تخلیه بکند از مردم و نیروهاى انقلابى را از آن‌جا خارج کند دست به این توطئه‌ى رذالت‌آمیز و پست زده است، مردم شهر را هدف موشکهاى دورزن قرار مى‌دهد … اما مردم مثل این‌که هیچ اتفاقى در شب گذشته در شهرشان نیافتاده است.
البته جوانهاى پرشور شعار مى‌دادند مى‌گفتند به ما سلاح بدهید تا ما برویم انتقام بگیریم. من براى مردم صحبت کردم عصر همان روزى که شبش آن حادثه اتفاق افتاده بود هزاران نفر جمعیت، با شور، با هیجان، در مسجد جامع شهر دزفول جمع شدند، من سپاس و شکرانه‌ى خودم را از این همه شجاعت به عنوان یک انسانى که علاقه‌مند به شجاعت است، علاقه‌مند به ایمان است، علاقه‌مند به مردم فداکار است، به آن مردم فداکار عرض کردم الان هم از این تریبون عظیم نماز جمعه، از این تریبون میلیونى و از میان شما برادران و خواهران نمازگزار به تمام مردم شهر دزفول از زن و مرد و پیر و جوان درود مى‌فرستم. مردمان شجاع، مؤمن، متوکل به خدا.
خطبه‌های نماز جمعه تهران نهم ابان سال پنجاه نه

dez


نوع مطلب : انتشارات دفاع مقدس دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، خاطرات جنگ، موشک باران، دزفول شهر مقاومت، دزفول شهر پایداری،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 12 تیر 1394
بخش شهیون یکی از بخش های چهارگانه شهرستان دزفول است که در شمال شهرستان قرار دارد. این منطقه دارای روستاهای زیاد و جاذبه های گردشگری متنوع است. آبشار شوی بزرگترین آبشار خاورمیانه، دریاچه شهیون یکی از زیباترین دریاچه های ایران و روستای تاریخی لیوس، دره ی شگفت انگیز کول خرسون، منطقه ی رویایی صوفی احمد، کوه زیبای سگریون و بسیاری از جاذبه های گردشگری در این بخش وجود دارند. طبیعت این منطقه در ماه های آذرماه تا اواخر فروردین بسیار دیدنی و دلنشین است. این منطقه فرصت مناسبی برای برنامه ریزی و بهره مندی از طبیعت را پیش روی گردشگران و توسعه اکوتوریسم در شمال خوزستان می باشد. علاوه بر جاذبه های ویژه ی بخش شهیون مسیر اطراف این جاده نیز بسیار تماشایی است.
عکس و متن : محمد آذرکیش

شهیون
نوع مطلب : گردشگری دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، گردشگری دزفول، جاذبه های زیبای دزفول، شهیون دزفول، جاذبه های طبیعی دزفول،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 12 تیر 1394

امام جمعه دزفول گفت: روز چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری ملی باید به موضوعی جهانی تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از دزفول، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد‌علی قاضی‌دزفولی عصر امروز در نشست ستاد چهارم خرداد اظهار کرد: در این روزهای مبارک شاهد پیروزی و مقاومت مسلمانان در بلاد اسلامی عراق، بحرین، یمن، سوریه، غزه و فلسطین در مقابل دشمنان اسلام هستیم.

وی گفت: چهارم خرداد روز پایداری و مقاومت، روز دزفول نمادی از اقتدار و ایستادگی ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس است.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول ادامه داد:شهر دزفول در دوران جنگ تحمیلی مورد اصابت 176 موشک دور برد، 2 هزار و 500 گلوله توپ و 331 راکت هواپیما قرار گرفت اما مردم این شهر مقاوم، هرگز شهر را تخلیه نکرده و با حضور در شهر ضمن تقویت روحیه رزمندگان به پشتیبانی از جبهه‌ها پرداخته و فرزندان خود را راهی جبهه‌های نبرد کردند.

امام جمعه دزفول تقدیم 2 هزار و 600 شهید از سوی مردم دزفول را سند افتخاری برای مردم این شهرستان نمونه دانست و گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده تا با بزرگداشت چهارم خرداد، از رشادت، پایمردی و ایستادگی مردم دزفول در هشت سال دفاع مقدس تجلیل کرد.

قاضی دزفولی چهارم خرداد را فرصتی برای نهادینه کردن فرهنگ مقاومت و ایثار در جامعه دانست و افزود: پیشرفت کشور و عقب‌نشینی دشمن در مقابل مواضع مقتدرانه ایران اسلامی در مذاکرات هسته‌ای همه حاصل دستاوردهای دفاع مقدس بوده که باید گرامی داشته شوند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که دشمن با تهاجم فرهنگی علیه نظام اسلامی وارد صحنه شده باید از ظرفیت‌های دوران دفاع مقدس برای خنثی کردن توطئه‌های دشمنان اسلام و نظام اسلامی بهره گرفت.

امام جمعه دزفول همچنین خواستار انعکاس ویژه برنامه‌های بزرگداشت چهارم خرداد، روز دزفول در سطح ملی شد و از رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما خواست تا از تمام توان و ظرفیت رسانه‌ای خود در این راستا استفاده کند

دز10
نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، چهارم خرداد، روز ملی دزفول، دزفول شهر مقاومت، پایداری دزفول، مراسم روز دزفول،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 12 تیر 1394
به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله دزفول، حبیب الله آصفی امروز  در نشست هماهنگی برنامه های روز چهارم خرداد روز دزفول  در فرمانداری دزفول در رابطه با برنامه های در نظر گرفته شده برای این روز افزود: شهرستان دزفول به عنوان پایتخت مقاومت ایران  در طول هشت سال دفاع مقدس  مورد آماج توپ و تانک های دشمن بعثی  قرار گرفت و مردم با مقاومت و ایستادگی در برابر این جنگ نابرابر خالصانه ایستادگی کردند که به پاس قدردانی از ایستادگی و دلاوری این مردمان  روز چهارم خرداد به عنوان روز مقاومت و  پایداری-روز دزفول در تقویم رسمی کشور نامگذاری گردیده است ؛باید در جهت  معرفی هرچه بیشتر این روز و رشادت های مردم غیور  شهرستان دزفول تلاش کرد.

حبیب الله آصفی  با اشاره به جای خالی کودکان در برنامه های فرهنگی روز دزفول در ادامه گفت : باید این رشادت ها و فداکاری ها برای  سنین پایین و کودکان گفته شود  و کودکان که در جریان اتفاقات جنگ تحمیلی نبودند از ایستادگی مردم در طول جنگ تحمیلی آگاهی پیدا کنند

فرماندار ویژه شهرستان دزفول در ادامه سخنان خود گفت : به مناسبت این روز بزرگ چندین پروژه بزرگ اقتصادی و اشتغالزایی از جمله گاومیش داری دو هزار رأسی قرارگاه سپاه ، دو سیکل ترکیبی شهرستان دزفول ، پروژه ۵۰ هزار هکتاری بذر و کارخانه لوله سازی به بهره برداری خواهد رسید.

سرهنگ عبدالامیر محتشمی راد فرمانده بسیج ناحیه مقاومت  بسیج شهرستان دزفول نیز در این نشست طی سخنان اظهار داشت : برگزاری سرود، تئاتر و شعر ملی مقاومت، پذیرش رایگان بیماران در مناطق محروم با همکاری بسیج جامعه پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی دزفول ،مسابقه دوچرخه سواری ویژه کودکان ، برگزاری همایش چهارم خرداد در مصلای امام علی(ع) دزفول از جمله برنامه های درنظر گرفته بمناسبت چهارم خرداد است.

سرپرست مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول نیز در این نشست  گفت : درخواست مکتوب به رییس جمهوری برای به رسمیت شناختن روز چهارم خرداد به عنوان روز دزفول، تهیه مستند مقاومت دزفول در سیمای مرکز  خوزستان ،رایگان شدن اتوبوس های خط واحد و رایگان شدن اماکن ورزشی خصوصی و دولتی در این روز ، ملاقات عمومی مسوولان ادارات با شهروندان، از جمله برنامه های روز چهارم خرداد است.

عبدالرحیم حسینی فر تقاضای دیدار با رهبر معظم انقلاب و یا پیام ایشان به مناسبت این روز و معرفی چهارم خرداد در کتاب های درسی دانش آموزان و دانشجویان،مسابقه ملی کتابخوانی،گلباران مزار شهدا و دیدار با خانواده شهدای موشکی و جانبازان موشکی،چاپ ویژه نامه چهارم خرداد برای دانش آموزان ،برگزاری دومین المپیاد ورزشی چهارم خرداد در سطح شمال خوزستان را از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده به مناسبت چهارم خرداد عنوان کرد.

بهزاد جولایی مسوول هیأت رزمندگان و عاشقان ثارالله دزفول نیز  در سخنانی اظهار داشت : به همین مناسبت همایش چهارم خرداد با سخنرانی دکتر لاریجانی در تهران برگزار می شود ضمن اینکه با هماهنگی انجام شده پیگیر هستیم تا بیلبوردهای کلان شهرها به نام چهارم خرداد مزین شود.

جولایی تاکید کرد : نمایشگاه عکس دزفول توسط هنرمند دزفولی حامد مجدی نیز به همین مناسبت در تهران برگزار می گردد.

چهارم خرداد به عنوان روز مقاومت وپایداری -روز دزفول در تقویم رسمی کشور نام گذاری شده است.

شهرستان دزفول در طول هشت سال جنگ تحمیلی مورد اصابت ۱۷۶ موشک دوربرد،دو هزارو ۵۰۰ گلوله توپ و ۳۳۱ راکت هواپیما قرار گرفت و دو هزار و ۶۰۰ شهید تقدیم کرده است

دزفولللللییی

نوع مطلب : مراسم روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، روز دزفول، چهارم خرداد، روز ملی دزفول، دزفول دی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 5 تیر 1394
با گذشت قریب به ۲۸ سال از پایان جنگ تحمیلی استکبار بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و ثبت روز ۴ خرداد بنام روز مقاومت و پایداری مردم قهرمان وولایت مدار دزفول با نگاهی به آمار شهدا و جانبازان و آزادگان شهرستان دزفول در ایام هشت سال دفاع مقدس ،می توان به میزان استقامت و ایستادگی زنان و مردان دزفولی و حضور آنان در شهر پی برد و این بدین معناست که نام گذاری این روزبه نشان شایستگی مردم و به جهت ثبت نام اسوه های مقاومت و پایداری و طلایه داران ولایت علوی و سجاده نشینان سنگر عشق و حماسه در تاریخ این سرزمین کهن میباشد
شهدای مدفون در ۳۲ گلزار شهرستان دزفول ۲۶۱۰ شهید
شهدای اولین جنگ ایران و عراق سال ۱۳۵۲ و ۵۳ – ۷نفر
شهدای دوران خیزش مردمی و انقلاب اسلامی ۲۸ نفر – ۲۷ مرد و ۱ زن
شهدای عملیاتی ۱۵۷۹ شهید شامل ۱۵۹ نفر پاسدار رسمی انقلاب اسلامی،۱۴۲ نفر پاسدار مشمول(سرباز)- بسیجی ۹۴۲ نفر- نیروی انتظامی ۷۵ نفر- نیروی زمینی کادر ۳۷ نفر سرباز۲۱۵ نفر- نیروی هوایی کادر و همافر و سرباز ۷ نفر- نیروی دریایی ۲ نفر
شهدای بمباران ،توپخانه ای، موشک باران شهرو روستاهای حومه دزفول – ۸۹۹ شهید شامل ۳۸۲ شهید زن از طفل ۳ روزه تا مادر بزرگ ۹۵ ساله و۵۱۷ شهید مرد از ۶ ماهه تا پدر بزرگ ۸۴ ساله
شهدای ترور ۶ نفر –شهدای واقعه مکه المکرمه ۳نفر- شهدای مبارزه با ضد انقلاب و اشرار ۲۴نفر-شهدای بعد از دفاع مقدس ۶۴ نفر
شهدای گمنام مدفون در آرامستانهای دزفول -۲۳ نفر
با عنایت به حضور همه اقشار مردم در جبهه ها و ساکن در شهرستان دزفول و ترکیب آمار مندرج در مطالب قبل می توان از منظر دیگری آمار را بصوت زیر بیان نمود .
شهدای فرهنگی ۶۶ نفر – سرداران شهید ۳۸ نفر – فرماندهان ۳۶ نفر- شهدای اصناف ۱۴۳ نفر- شهدای ادارات شامل کارگر و کارمند ۱۸۱ نفر- شهدای ستاد بسیج عشایر ۱۲۲ نفر- شهدای دانشجو ۵۴ نفر-شهدای جامعه روحانیت ۲۷ نفر- شهدای سادات عملیاتی ۹۲ نفر- شهدای سادات موشکی زن ومرد ۳۱ نفر- شهدای مربی قرآن ۱۲ نفر-شهدای ورزشکار ۸۴ نفر- شهدای هنرمند ۴۸ نفر- شهدای مفقود الاثر که پیکر آنان پس از سالها به وطن بازگشته ۱۹۲ شهید با جمع ۲۳۰۱سال انتظار خانواده ها- شهدای قاری قرآن مجید ۲۸ نفر-شهدای آزاده که بعداز حضور در وطن بر اثر عوارض آزادگی به شهادت رسیده اند ۱۴ نفر- شهدای دانش آموز دختر۱۱۹ نفر- شهدای دانش آموز پسر عملیاتی و موشکی ۵۶۴ نفر- شهدای خانوادگی در قالب ۱۳۱ گروه – شهدای جاوید الاثر دارای مزار یاد بود که پیکر آنان به وطن باز نگشته است ۱۴۵ نفر-و ……
حضور رزمندگان لشکر ۷ حضرت ولیعصر(عج) در قالب نیروهای بختیاری، لرزبان ، عرب زبان ، و دزفولی از روستاها و شهرک ها از بخش های سردشت و شهیون و مرکزی در ۲۷ عملیات ظفرمند از عملیات ثامن الائمه تا عملیات بیت المقدس ۷ در طی ۸ سال دفاع مقدس در کوههای سربه فلک کشیده کردستان و غرب کشور و دشت های تفت دیده جنوب نشان از پایمردی و استقامت آنان در مقابله با دشمن علیرغم اینکه شهرشان همواره مورد تهاجم دشمن بعثی بود، دارد .
عکس: محسن زرشناس

الف دزفول
نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، چهار خرداد، ایران، خوزستان، روز ملی دزفول، پایداری دزفول، دزفول شهر مقاومت،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 5 تیر 1394

چهارم خرداد سالروز مقاومت جانانه مردم قهرمان دزفول در برابر موشک باران عراق در جنگ تحمیلی، موجب شد این تاریخ به نام روز ملی مقاومت و پایداری در تقویم رسمی کشور ثبت و این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران نامگذاری شود.

مردم شهید پرور دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک های بی شمار بر پیکره شهر، همزمان بخش های تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.

در این مدت علیرغم موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث عراق و بلندگوهای شبانه روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم ‌نشدند و هر هفته همراه رزمندگان به امامت آیت الله قاضی، نماز جمعه را در این شهراقامه می‌ کردند.

رئیس ستاد روز چهارم خرداد می گوید: در دوران دفاع مقدس 176 موشک، 2 هزار و 500 گلوله توپ و 331 راکت هواپیما به دزفول اصابت کرد و بیش از 19 هزار واحد مسکونی و تجاری در این شهر تخریب شد.

سردار رئوفی نژاد می افزاید: دشمن بعثی 2 لشکر از 6 لشکری که برای حمله به خاک میهنمان آماده کرده بود، مامور فتح دزفول کرد تا خوزستان را دور بزند و درنهایت این استان را به تصرف خود درآورد و اگر مقاومت مردم دزفول نبود، خوزستان سقوط می کرد، عملیات فتح المبین وجود نداشت و مقدمه آزاد سازی خرمشهر فراهم نمی شد.

وی اضافه می کند: دزفول در مقاومت قهرمانانه اش 2 هزار و 610 شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرد که از این تعداد 250 شهید از سه روز تا 10 سال داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی دزفولی امام جمعه دزفول و فرزند امام جمعه فقید این شهرستان با تاکید بر نقش ارزشمند مقاومت مردم دزفول می گوید: اگر مردم شهر را تخلیه می کردند، بدون شک کل خوزستان سقوط می کرد.

به پاس مقاومت عزتمندانه این شهر در سال 1365، دولت دزفول را به عنوان شهر نمونه معرفی کرد و لوح زرین آن در یکی از میدان های شهر نصب شد.
امام خمینی (ره) در پنجم اردیبهشت سال 62 در پیامی به مردم دزفول فرمودند: شما دزفولی ها امتحان دادید و از این امتحان خوب بیرون آمدید، شما دِین خود را به اسلام ادا کردید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران اردوهای راهیان نور کشور در خصوص مقاومت و پایداری مردم دزفول در دوران دفاع مقدس فرمودند: « اینکه مرحوم قاضی در دزفول ماند و موجب شد که مردم در دزفول بمانند و با این همه موشکی که به دزفول زدند، دزفول تخلیه نشود، راز آن اینجا است ، چون اگر دزفول از سکنه خالی می شد، گرفتن آن آسان بود».
عکس :محمدآذرکیش

دزفولللللللللل

نوع مطلب : چهارم خرداد روز دزفول، 
برچسب ها : دزفول، چهارم خرداد، روز ملی دزفول، مراسم روز دزفول، ایزان، خوزستان، مقاومت دزفول،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 5 تیر 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی